Department of Electrical & Computer Engineering

Hellenic Mediterranean University
1st Semester

j1st SEMESTER

 

 

 

 

 

 

 

Hours/Week

 

 

 

COURSE

THEORY

LAB

ECTS

FACULTY MEMBER

ASSISTANT MEMBER

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

 

 

1.001

Calculus I

5

 

6

MAGEIROPOULOS

 

1.002

Linear Algebra

4

 

5

PAPAKOSTAS

MARIASGIANNAKOUDAKIS

1.003

Phyics

5

 

6

KOUDOUMAS

 

1.004

Structured Programming

4

1

6

VASILAKIS

 

1.005

Electrotechnical Materials Ι

4

 

4

VERNARDOU

 

1.006

Python Programming

3

 

3

KALOGERAKIS

 

 

 

25

1

30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CODE

Optional Courses

 

 

 

 

 

 1.007

Introduction to Electrical and Computer Engineering

 2

 

 2

TSIKNAKIS / GIANNAKOUDAKIS

 

1.008

Foreign Language I

2

 

2

 

 

2nd Semester

2nd Semester

 

 

 

 

 

 

 

 

Hours/Week

 

 

 

COURSE

THEORY

LAB

ECTS

FACULTY MEMBER

ASSISTANT MEMBER 

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

 

 

2.001

Calculus II

5

 

6

MAGEIROPOULOS

 

2.002

Electrical Circuits I

4

1

6

GEORGIOU

 

2.003

Object-Oriented Programming 

4

1

6

PAPADAKIS NIKOS

 

2.004

Logic Design

4

1

6

KORNiLIOS

 

2.005

Data Structures

4

1

6

XEZONAKIS

 

 

21

4

30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CODE

Optional Courses

 

 

 

 

 

2.006

Foreign Language II 

2

 

2

 

 

3rd Semester

3rd SEMESTER

 

 

 

 

 

 

 

 

Hours/Week

 

 

 

COURSE

THEORY

LAB

ECTS

FACULTY MEMBER

ASSISTANT MEMBER 

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

 

 

3.001

Differential Equations and Complex Analysis 

4

 

5

MAGEIROPOULOS

3.002

Electrical Circuits II 

4

1

6

GEORGIOU

 

3.003

Probability Theory and Statistics

4

 

5

MAGEIROPOULOS

3.004

Electronics I 

4

1

6

KORNILIOS

 

3.005

Introduction to Databases   

4

 

5

AKOUMIANAKIS

 

3.006

Technical Drawing  

1

2

3

KATSIGIANNIS

 

 

21

4

30

 

 

4th Semester

4th SEMESTER

 

 

 

 

 

 

 

 

Hours/Week

 

 

 

COURSE THEORY

LAB

ECTS

FACULTY MEMBER

ASSISTANT MEMBER 

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

 

 

4.001

Electromagnetic Field Ι

4

 

6

MAYROMATAKIS

 

4.002

Electronics II  

4

1

6

KYMAKIS

 

4.003

Computer Organization 

4

1

5

KORNAROS

 

4.004

Signals and Systems 

4

1

5

MARIAS

 

4.005

Numerical Analysis  

3

 

4

PACHOULAKIS

 

4.006

Electrotechnical Materials II 

3

1

4

KATSARAKIS

 

   

22

4

30

 

 

5th Semester

5th SEMESTER

 

 

 

 

 

 

 

 

Hours/Week

 

 

 

COURSE

THEORY LABS ECTS

FACULTY MEMBER

ASSISTANT MEMBER

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

 

 

5.001

Introduction to Power Systems 

4

1

6

TSIKALAKIS

 

5.002

Software Engineering

4

1

6

VIDAKIS

 

5.003

Electromagnetic Field II

5

 

6

DRAKAKIS

 

5.004

Algorithm Analysis and Design 

4

1

6

FRAGOPOULOU

 

5.005

Energy Systems

4

 

4

MAYROMATAKIS

 

5.006

Terminology and Technical Writing 

2

 

2

KALOGERAKIS

 

 

23

3

30

 

 

6th Semester

6th SEMESTER

 

 

 

 

 

 

 

 

Hours/Week

 

 

 

COURSE

THEORY

LABS

ECTS

FACULTY MEMBER

ASSISTANT MEMBER

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

 

 

6.001

Measurement Systems

4

1

6

KOUDOUMAS

 

6.002

Computer Networks I

4

1

6

PANAGIOTAKIS 

 

6.003

Automatic Control Systems I

4

1

6

SFAKIOTAKIS

 

6.004

Digital Signal Processing

4

1

6

PAPADOURAKIS

 

6.005

Telecommunications Systems I 

4

1

6

STRATAKIS

 

 

20

5

30

 

 

7th,,8th,9th Semester COURSES A' Division - ELECTRICAL ENERGY SYSTEMS

7st SEMESTER – COURSES A’ Division – ELECTRICAL ENERGY SYSTEMS

 

 

Hours/Week

 

 

 

COURSE

THEORY

LABS

ECTS

FACULTY MEMBER

ASSISTANT MEMBER

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

 

 

7.001

Electrical Machines I

4

2

6

ORFANOUDAKIS

 

7.002

Power Systems-Steady State Analysis 

3

1

4

KARAPIDAKIS

 

7.003

Power Electronics

4

1

4

ORAFANOUDAKIS

 

 

11

4

14

 

 

CODE

 

7.004

Photovoltaic Engineering  

3

1

4

MAYROMATAKIS

 

7.005

Energy Planning in Buildings  

3

 

4

KATSIGIANNIS

 

7.006

Modelling of Electronics and Electrical Systems  

 

3

4

DRAKAKIS

 

7.007

Environmental Management 

3

1

4

KATSARAKIS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8st SEMESTER – COURSES A’ Division – ELECTRICAL ENERGY SYSTEMS

 

 

Hours/Week

 

 

 

COURSE

THEORY

LABS

ECTS

FACULTY MEMBER ASSISTANT MEMBER

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

 

 

8.001

Power Systems -Transient Analysis  

3

1

4

KARAPIDAKIS

 

8.002

Electrical Machines II  

4

2

6

ORFANOUDAKIS

 

8.003

Electricity Economy  

3

1

4

TSIKALAKIS

 

8.004

High Voltage Engineering I 

4

0

4

SIDERAKIS

 

 

14

4

18

 

 

CODE

 

8.005

Reliability Engineering  

4

 

4

KATSIGIANNIS

 

8.006

 Illuminance Technology  

3

1

4

DRAKAKIS

 

8.007

Earthing and Lightning Protection  

3

 

4

SIDERAKIS

 

8.008

Safety at work and Introduction to Technical Legislation  

3

1

4

TSIKALAKIS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9st SEMESTER – COURSES A’ Division – ELECTRICAL ENERGY SYSTEMS

 

 

Hours/Week

 

 

 

COURSE

THEORY LABS

ECTS

FACULTY MEMBER

ASSISTANT MEMBER

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

 

 

9.001

Industrial Electrical Installations  

4

1

6

SIDERAKIS

 

 

4

1

6

 

 

CODE

 

9.002

Stability Analysis of Power Systems  

4

 

4

KARAPIDAKIS

 

9.003

High Voltage Engineering II  

3

1

4

SIDERAKIS

 

9.004

Distribution Network Analysis and Distributed Generation  

4

 

4

TSIKALAKIS

 

9.005

Electrical Drive Systems  

3

1

4

ORFANOUDAKIS

 

9.006

Wind Power Engineering

3

1

4

KATSIGIANNIS

 

9.007

Materials and Devices for Storage and Energy Savings   

3

1

4

VERNARDOU

 

9.008

Advanced Photovoltaic Devices 

3

1

4

KYMAKIS

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

7th,,8th,9th Semester COURSES B' Division - ELECTRONICS, SYSTEMS AND COMPUTERS

7th Semester COURSES B’ Division – ELECTRONICS, SYSTEMS AND COMPUTERS

 

 

Hours/Week

 

 

 

COURSE

Theory   LABS

ECTS

FACULTY MEMBER

ASSISTANT MEMBER 

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

7.008

Pattern Recognition  

4

1

4

PAPADOURAKIS

 

7.009

Automatic Control Systems II 

5

1

5

GIANNAKOUDAKIS

 

7.010

Digital Image Processing  

5

1

5

MARIAS

 

 

14

3

14

 

 

CODE


7.011

Design of Digital Circuits and Systems  

4

1

4

KORNAROS

 

7.012

Optoelectronics  

4

1

4

GEORGIOU

 

7.013

Biomedical Technology  

4

1

4

TSIKNAKIS

 

7.014

New Technologies in Education 

4

1

4

VASILAKIS

 

7.015

Speech and Natural Language Processing  

4

1

4

TSIKNAKIS

 

7.016

Advanced Technology Electronic Devices

4

1

4

KYMAKIS

 

CODE

Optional Course

 

 

 

 

 

7.017

Printed Circuit Board Fabrication Laboratory  

 

2

2

SFAKIOTAKIS

SYGGENIDIS

 

 

 

 

8th Semester COURSES B’ Division – ELECTRONICS, SYSTEMS AND COMPUTERS

 

 

Hours/Week

 

 

 

COURSE

Theory

LABS

ECTS

FACULTY MEMBER

ASSISTANT MEMBER

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

 

 

8.009

Operating Systems 

4

1

4

GRAMMATIKAKIS

 

8.010

Computer Architecture 

4

1

5

KORNAROS

 

8.011

Industrial Control  

4

1

5

GIANNAKOUDAKIS

 

 

12

3

14

 

 

CODE

 

8.012

Robotics I  

4

1

4

FASOULAS , KABOUSANOS

 

8.013

Biomedical Informatics  

4

1

4

TSIKNAKIS

 

8.014

Useability Engineering  

4

1

4

KALOGERAKIS

 

8.015

Neural Networks 

4

1

4

PAPADOURAKIS

 

8.016

Biomedical Signals and Applications

4

1

4

MARIAS

 

8.017

Laser Technology and Applications

4

1

4

GEORGIOU

 

8.018

Project Evaluation and Management Systems  

4

1

4

TSIKNAKIS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9th Semester COURSES B’ Division – ELECTRONICS, SYSTEMS AND COMPUTERS

 

 

Hours/Week

 

 

 

COURSE

Theory

LABS

ECTS

FACULTY MEMBER

ASSISTANT MEMBER 

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

 

 

9.009

Digital Control Systems 

4

1

5

SFAKIOTAKIS

 

9.010

Artificial Vision  

4

1

5

MARIAS

 

 

8

2

10

 

 

CODE

 

9.011

System Software  

4

1

4

GRAMMATIKAKIS

 

9.012

Embedded Systems  

4

1

4

KORNAROS

 

9.013

Robotics II 

4

1

4

FASOULAS , KABOUSANOS

 

9.014

Advanced Biomedical Engineering Topics  

4

1

4

TSIKNAKIS

 

9.015

Computer Systems Security  

4

1

4

GRAMMATIKAKIS

 

 

 

 

 

 

 

7th,,8th,9th Semester COURSES C' Division - TELECOMMUNICATIONS AND COMPUTER TECHNOLOGY

7th Semester COURSES C’ Division – TELECOMMUNICATIONS AND COMPUTER TECHNOLOGY

 

 

ours/Week

 

 

 

COURSE

Theory LABS

ECTS

FACULTY MEMBER

ASSISTANT MEMBER 

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

 

 

7.018

Antennas and Radiowave Propagation  

4

1

5

STRATAKIS

 

7.019

Mobile and Satellite Communications 

4

1

5

PANAGIOTAKIS

MARKAKIS

7.020

Telecommunication Systems II  

4

1

4

STRATAKIS

 

 

12

3

14

 

 

CODE

 

7.021

Logic Programming  

4

1

4

MARAKAKIS

 

7.022

Advanced Programming Techniques  

4

1

4

XEZONAKIS

 

7.023

Computer Graphics and Virtual Reality

4

1

4

MALAMOS

 

7.024

Knowledge Representation and Reasoning for the WWW 

4

1

4

PAPADAKIS NIKOS

 

7.025

Optical Communications

4

1

4

PALLIS

MARKAKIS

7.026

Multimedia Technologies: Audio, Image, Video 

4

1

4

PACHOULAKIS

 

7.027

Data and Information Visualization Systems  

4

1

4

AIVALIS

7.028

Internet Technologies 

4

1

4

MALAMOS

 

7.029

Human Computer Interaction  

4

1

4

AKOUMIANAKIS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8th Semester COURSES C’ Division – TELECOMMUNICATIONS AND COMPUTER TECHNOLOGY

 

 

Hours/Week

 

 

 

COURSE

Theory

LABS

ECTS

FACULTY MEMBER ASSISTANT MEMBER

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

 

 

8.019

Wireless Netwoks 

4

1

5

PALLIS

 

8.020

Artificial Intelligence 

4

1

5

MARAKAKIS

 

8.021

Multimedia Communications 

4

1

4

MALAMOS

 

 

12

3

14

 

 

CODE

 

8.022

Internet of Things 

4

1

4

PANAGIOTAKIS

MARKAKIS

8.023

Advanced Topics in DataBases  

4

1

4

AKOUMIANAKIS

 

8.024

Television Systems  

4

1

4

PALLIS

MARKAKIS

8.025

Games Design and Development  

4

1

4

VIDAKIS

PACHOULAKIS

8.026

Web Applications Assesment  

4

1

4

AIVALIS

8.027

Distributed Systems and Cloud Computing  

4

1

4

PAPADAKIS CHARALAMPOS

 

8.028

Parallel Processing  

4

1

4

FRAGOPOULOU

 

8.029

Electromagnetic Compatibility 

4

1

4

STRATAKIS

 

 

 

 

 

9th Semester COURSES C’ Division – TELECOMMUNICATIONS AND COMPUTER TECHNOLOGY

 

 

Hours/Week

 

 

 

COURSE

Theory

LABS

ECTS

FACULTY MEMBER ASSISTANT MEMBER

CODE

Mandatory Courses

 

 

 

 

 

9.016

Computer Networks IΙ  

4

1

5

PAPADAKIS CHARALAMPOS

 

9.017

Big Data 

4

1

5

AIVALIS

 

8

2

10

 

 

 CODE

 

9.018

Telecommunication Networks Security  

4

1

4

PANAGIOTAKIS

MARKAKIS

9.019

Machine Learning and Knowledge Mining  

4

1

4

PAPADAKIS NIKOS

 

9.020

 Broadband and Next Generation Networks  

4

1

4

PALLIS

MARKAKIS

9.021

Internet Multimedia and Computer Graphics 

4

1

4

MALAMOS

 

9.022

Realistic Multimedia and Animation  

4

1

4

PACHOULAKIS

 

9.023

Collaborative Technologies and Systems  

4

1

4

AKOUMIANAKIS

 

9.024

Agile Software Development  

4

1

4

VIDAKIS

 

9.025

Knowledge Systems  

4

1

4

MARAKAKIS

 

 

 

 

 

 

10th Semester

 

 

HELLENICMEDITERRANEAN UNIVERSITY

DEPARTMENT OF ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING

UNDERGRADUATEPROGRAMME

10thSEMESTER

10th SEMESTER

COURSE

ECTS

 

 

Mandatory

 

Final Year Project

30

Optional

 

Work Placement

15